Můj příběh

Je mi 41 let a s manželem máme dva a půl roku starého syna Hynečka, kterého jsem rok a půl kojila a který se narodil díky náhradnímu mateřství. Kojení pro mě byl velmi silný a důležitý zážitek a příprava na laktaci mi umožnila být se synem “ve spojení” i před jeho narozením, přestože nebyl v mém těle. Jsem za možnost kojení vděčná. Byl to nádherný dar a jsem šťastná, že jsem se z něj mohla radovat, ač jsem své dítě neporodila.

Vyvolávaná laktace pro mě byla velká neznámá. O této možnosti jsem dozvěděla od své kamarádky, gynekologa i terapeutky, žel nikdo nevěděl jak na to. Zoufale mi chyběly informace. Nevěděla jsem přesně jak začít, co můžu očekávat, jaká je pravděpodobnost úspěchu, jaké možnosti můžu využít. Musela jsem vzdorovat mnohým pochybovačům a různým předsudkům. Během procesu přípravy na vyvolávání laktace jsem se několikrát propadla do totální skepse.

Ale vytrvala jsem. Nastudovala jsem zahraniční literaturu. Nakoupila laktační pomůcky. Zaplatila si terapeutku, laktační poradkyni i dulu. A vydřela jsem to:) Nakonec pro mě vyvolávání laktace byl ozdravný, naplňující a úspěšný proces. Laktaci jsem začala vyvolávat 3 měsíce před narozením syna a hned po 14 dnech jsem zaznamenala první úspěchy. Těsně před tím, než se Hyneček narodil, jsem byla kompletně připravena a to přesto, že se narodil 6 týdnů před termínem porodu. Navíc je skvělé, že jsem laktace dosáhla bez jakýchkoliv farmaceutických přípravků a hormonů!

Nechci tvrdit, že naše následné kojení byla procházka růžovou zahradou. Po narození Hynečka jsem byla vystavena běžným kojícím zkouškám: náš drobeček se silnou žloutenkou usínal u každého kojení, na začátku příliš nepřibíral, neustále jsem bojovala s množstvím mléka, které je moje tělo schopné vyprodukovat, a s pochybnostmi o sobě. Vím, jak může být kojení náročné, stresující, frustrující. Ale zvládli jsme to. Prvních šest měsíců po narození jsem syna kojila téměř plně a potom další rok dle jeho potřeb. Byl to proces, který nezadržitelně spěl k naší oboustranné spokojenosti, souznění, naplnění:)

Chci své zkušenosti nabídnout ženám, které čekají na adopci nebo procházejí procesem náhradního mateřství a touží své dítě kojit. Užitečné mohou být mé rady také ženám, které své dítě porodily, ale z různých důvodů nekojily a potřebují laktaci obnovit nebo posílit. Rozkojit se může i žena, která adoptuje starší, například 4 měsíční miminko. Mohou také kojit obě ženy v lesbickém páru, i když miminko porodila jen jedna z nich.

Přijde mi to úžasné, fascinující, dobrodružné. A navíc velkolepé pro všechna miminka, která od přírody chtějí sát mateřské mléko:)